Základní informace
Pravidla a hodnocení
Úkoly 2006 až 2007
Hodnocení
Úkoly 2005 až 2006
   1. Babí léto
   2. Podzim
   3. Zima
   4. Předjaří
   5. Jaro
Hodnocení
Úkoly 2004 až 2005
Hodnocení
Úkoly 2003 až 2004
Hodnocení
Úkoly 2002 až 2003
Hodnocení
Duhový přírodovědec BRĎO






Popis 3. úkolu - Duhové střípky pro rok 2005 / 2006

Duhový list
Číslo třetí
Jsme vytvořeni ze Země. Země námi prochází.
Země - to je to, co jsi ty, to je to, co jsem já!
Zima

Ač se to zdá zvláštní astronomicky ještě nezačala. Vždy, už od dětství, jsem si však říkal, že zima je tu už někdy od prvních mrazíků někdy koncem listopadu ...

A víte Vy kdy zima skutečně začíná? Napište nám to hned tu máte nějaký bonusový bodík kdobru ...

Zima! Období, kdy příroda i lidé odpočívají ... říkává se, že vše živé nabírá sil do další aktivity před jarem. Nemyslím, že je to tak úplně pravda. Mnoho zvířat a ptáků zimu díky krutým mrazům a hladu často ani nepřežije. Ani tvorové, kteří volí zimní spánek na jaře nevylezou dorůžova vyspinkaní, ale naopak pěkně vyhládlí (vždyť taky většina znich nespí celou zimu, ale při každém oteplení vylézá hledá něco ksnědku). A ti, co táhli na jih. Ty čeká taky pěkná fuška doplněná množstvím nástrah (např. lidé. Kteří krásné opeřence loví).

A rostliny? Společná síla mrazů, těžkého sněhu a silných větrů může také těžce pošramotit i jinak silné stromy. Snad jen čekající semínka, cibulky a oddenky mají pod sněhem klid.

No a nakonec ani slidé to nemají jednoduché. Dříve sice byla zima obdobím, kdy ustaly polní práce, ale na statku bylo stále co dělat. A navíc: dnes je to ve většině zaměstnání stejně jedno ...

Uf zdá se to tedy pěkně kruté období ... Ještě, že máme ty svátky. Mnohé znich právě pocházejí zdob, kdy se lidé mohli sledovat první příznaky, že se přeci jen vrátí jaro ... a tak můžeme tvrdit, že Vánoce mají vedle tradice křesťanské i starší pohanskou spojenou se slunovratem ... K Velikonocům a jaru pak lidi přibližovalo i období Masopustu ...

Tak si to zimní čekaní na jaro pojďme spolu vyzkoušet a mysleme při tom na vše živé kolem nás ....

A) Hledání kořenů

Vánoce jsou vnaší kultuře nejvýznamnějším svátkem ... Souvisí s nimi velké množství tradic a zvyků, některé jsou prastaré kořenící vpohanských svátcích množství jich pramení zoslavy narození Ježíše Krista.

Určitě budete mít nějakou Vánoční besídku. Zkuste si některý zlidových vánočních zvyků (lití olova, pouštění lodiček, házení pantoflem, krájení jablka, ořechy, zdvihání štěstí aj.). Neznáte je ?? Rádi bychom Vám je poslali, ale to bychom vám to moc ulehčili. Budete muset sami trošku zapátrat, co se ve vašem kraji dělávalo ... Napište nám pak, který zvyk jste zkusili a jak Vám to šlo ...

Říká Vám něco slovo KOLEDA?

Zkuste zjistit o co jde ... a kdy se tato 'událost' konala. Prozradíme, že to zdaleka nebylo jen při jedné příležitosti.

K zimě však patří i další svátky ... Bývával u Vás třebas masopustní průvod ?

Nestihly jste dělat Vánoční zvyky? Po novém roce se lze vyzkoušet tradice vážící se kmasopustu. Zjistěte si, co nejvíce o masopustu a můžete si zkusit udělat tradiční masopustní masku ... maškaru. Ty se dělali dříve hlavně zpřírodních materiálů. Úkol máte jednodušší vtom, že masopustní zvyky by určitě vaši fantasii neomezovaly, čím neobvyklejší maska tím lépe ... i když osvědčený medvědář, medvěd, žid směšcem, smrtka či jiné nezaškodí. Pokud se do masek pustíte ...nafoťte nám je ... kromě hodnocení rádi Vaši snahu zveřejníme.

A kdyby náhodou Vám náměty nestačily, tak tu máme ještě Tři krále, keltský Imbolc, pradávnou magii Slunovratu, který slavili i staří Slované aj.

Vyberte si však pouze jednu aktivitu dle vašeho vkusu.

B) Sepjetí s přírodou

I zimní příroda má své kouzlo. Ksepjetí s ní vám nabízíme dvě aktivity.

Tradiční je pro zimu stopování zvěře. Zkuste si je. A dokumentujte své úspěchy sádrovými odlitky stop.

Kvýrobě odlitku potřebujete několik věcí: sádru, proužek folie (pevného papíru), kancelářskou sponku, vodu, mističku na rozmíchání sádry a špachtličku, popř. štěteček na očištění stopy. Vypátranou stopu opravdu opatrně vyčistěte štětečkem (pokud je ve sběhu a ne v blátě, tak opravdu pozor na porušení), z proužku folie vysokého cca 2-3 cm udělejte kruh či ovál který sepnete sponkou, tento kruh umístněte kolem stopy, rozmíchejte si sádru (ne moc hustou musí do stopy zatéct, ale ani na moc řídkou vytekla by vám třeba bokem a dlouho tvrdla) a sádru vylejte do připraveného kruhu. Doma si folii strhnete a stopu po zaschnutí kartáčkem dočistíte ... nezapomeňte si poznačit místo nálezu a stopu určit.

Odlitky nám vyfoťte nebo alespoň napište kolik a jaké jste udělali.

Druhý možný úkol je trošku náročnější a souvisí snámětem v kapitolce Dobré činy.

Mají-li členové vašeho oddílu doma (a u klubovny) krmítka pro ptáky a pravidelně přikrmují (jinak než pravidelně by to ani nemělo být) nechť bedlivě sledují, které druhy ptáků jim na krmítko chodí. Sepište pak všechny druhy, které děti zaznamenaly. Budete-li chtít můžete výčet vylepšit statistikou: kteří ptáci nejvíc přilétají, kteří méně, kteří vhejnech, kteří jednotlivě, kteří se kterých bojí a ustoupí, kteří pravidelně, kteří výjimečně, apod.

Doplníte-li obrázek či fotku zajímavého opeřence bude to super.

A další námět: vyrazte do parku či do lesa a udělejte si herbář pupenů stromů. Jen prosím šetrně (uřežte vždy jen jednu větvičku). Pak nám jej pošlete nebo nafoťte.

No a poslední, pokud by Vám nic zpředchozích nevyšlo: 29. prosince je Mezinárodní den biologické rozmanitosti. Napište nám tedy příklad cca 10-ti vzácných a ohrožených živočichů typických pro Váš kraj a cca 10-ti vzácných a ohrožených rostlin taktéž typických pro Váš kraj.

Vyberte si však pouze jednu aktivitu dle vašeho vkusu.

C) Dobré činy

V úvodu jsme Vám psali, že pro ptáky a zvěř je zima dosti kruté období. Postarejte se o ně! Vyvěste u klubovny krmítko a pravidelně jej doplňujte, vyrobte lojové závěsy a spolu s dalšími pochutinami (nasbíranými plody) je zaneste ptákům a zvířatům do lesa (např. na Vánoční stromeček pro zvířátka). I v parku či v lese je dobré potravu zvířatům doplnit.

Nám napište, kolik krmítek jste vyvěsili (společně), kolik vašich členů má krmítko doma, kolik jste vyrobili lojových závěsů a zda kolikrát jste byli Vaše společná krmítka doplňovat.

Nebo udělejte dobrý čin pro lidi ... Ti to také potřebují a k Vánocům to patří. Vlastnoručně udělejte např. dárečky dětem do dětského domova, udělejte drobnou sbírku a přispějte na nějakou dobrou věc, pošlete přání dětem do ústavů apod. Nám jen napište, co jste dělali a proč!!!

Odevzdání úkolu

Splněné úkoly, odpovědi, popis toho, co jste podnikli i karty s odborností Kamenoznalec od každého jednotlivce nám doručte do 8.2.2006 dříve než první skřivan v Brně vrzne.
Další zadání obdržíte zhruba začátkem února.

Duhové střípky - zadání ke stažení


 [ Na začátek stránky | Úvodní stránka BRĎA | Hnutí BRONTOSARUS | Napište nám
yenya 2006