Základní informace
Zhodnocení roku 2006
Zhodnocení roku 2005
Zhodnocení roku 2004
Historie MRP
   Shrnutí ročníků
   Témata ročníků
   Výsledkové listiny
   Jednotlivá zadání
Prezentace a výstavy
Galerie
Poděkování sponzorům

Hlasování o nejlepší dílo Máme Rádi Přírodu 2006

Borovice ... strom, který vám ukáže cestu

Máme rádi přírodu 2006 -  výtvarná, literární a fotografická soutěž






Z historie Máme rádi přírodu

         Výtvarnou, literární a fotografickou soutěž Máme rádi přírodu vyhlásil kdysi v roce 1992 ZČ Hnutí Brontosaurus Kralupy nad Vltavou. Protože se jim soutěž vyvedla, byla v roce 1993 vyhlášena opět ve vší parádě (dělal ji Mirek Jirásek). Tehdy holt těžilo Hnutí Brontosaurus ze své bývalé slávy a byly síly i možnosti se pustit do větších projektů.

         V soutěži se údajně sešlo na 10 tisíc prací, odborná porota se sjela na několikadenní setkání a v tělocvičně se hodnotilo.

         Též vyhodnocení soutěže bylo velkou šou s moderátory a s koncertem, vystoupením dětí před plným kulturním domem, návštěvou zámku a dalším programem a množstvím sponzorských cen pro 75 vyhodnocených dětských autorů.

         A tím vyčerpaní organizátoři skončili.

         Po pár letech jsme se nechali námětem soutěže inspirovat u nás v Mikulčicích. Na koleně jsme sepsali v roce 1997 první plakátek na soutěž s tématem 'Vztah člověka k přírodě, popř. jarní příroda'. Sešlo se docela slušné množství prací a probojovali jsme se do prostor 'kuřárny' na KD v Mikulčicích a do prostor DDM Strážnice. Další ročník jsme již zprofesionalizovali a soutěže se na několik roků ujala Magda Husárová.

         Druhý ročník byl na téma 'Co člověku dává pestrost a bohatství přírodního prostředí'. Sešlo se sice jen 156 prací od 135 dětí, ale výstava a výsledky byly snad nejlepší ze všech ročníků. Děti totiž tvořily z přírodních materiálů, malovaly přírodninami apod., sešlo se množství plastických prací....bohužel vše už podlehlo proudu času.

         Ve třetím ročníku jsme, pro rozšiřující se okruh autorů, museli od přírodnin trošku upustit, ale téma 'Ideální přátelské soužití člověka s přírodou', vztažené k pětadvacetinám Hnutí Brontosaurus, oslovilo už 225 dětí s 250 pracemi. To už jsme druhý rok plně zaplňovali předsálí kulturního domu. Zvyšovala se též publicita soutěže, na výstavu přicházelo několik stovek návštěvníků, výsledky nám zveřejnilo několik místních periodik.

         Ročník čtvrtý byl spjat s projektem Lidé a stromy a tak téma bylo jasné - 'Magická krása stromů, význam stromů a keřů pro tvář naší krajiny'. Zúčastnilo se ho 255 dětí s 265 pracemi a soutěž měla dvě novinky. Jednak byla poprvé pořádána jako akce celého Hnutí, jednak jsme poprvé zkusili rozjet fotografickou soutěž.

         Ústřední téma dalšího, již pátého, ročníku bylo 'Život v lese, život s lesem' a mělo mít blízko k ostatním živým tvorům a k tomu, jak s nimi dokážeme žít. Změnil se garant soutěže -- pro tento ročník to byl Miroslav Zimek. Sešlo se 273 výtvarných prací, 40 literárních a 34 fotografií od zhruba 300 autorů.

         Povedlo se nám domluvit uspořádání drobné, ale pěkné výstavky Pět let Máme rádi přírodu na Ekocentru v Brně.

         Šestý ročník přinesl méně tradiční téma: 'Život a živly'. Přesto si děti i starší s tímto zadání dobře poradili a přišlo několik prací.

         Kromě výstavy na kulturním domě v Mikulčicích se podařilo zviditelnit krásné práce i na výstavě na CVČ Lužánky v Brně a zajištěny byly i další prezentace výsledků v časopisech apod. Úzce spolupracujeme i s časopisem Ješťer.

         'Člověk a jeho krajina, krajina a její člověk' bylo téma sedmého ročníku. Do soutěže přišlo na 300 prací. Úvodní výstava se slavnostním předáváním cen proběhla v Hodoníně, další pak v Brně a dalších místech. Do organizace soutěže se zapojilo Ekocentrum Hodonín jako spolupořadatel soutěže.

         Ke třiceti letům Hnutí Brontosaurus byl pořádán další ročník s tématem 'Cesta'. Přestože šlo o osmý ročník pořádaný za ZČ HB Vlkani, lze mluvit o výročním ročníku desátém, připočteme-li i dva ročníky pořádané v Kralupech. Tento ročník byl pro soutěž zlomový. Přišla téměř 1500 prací z celé České Republiky. Byly vydány samolepky s tématy vítězných prací a výstavu Desetiletá cesta Máme rádi přírodu obdivovali jak spousty návštěvníků výstav v Hodoníně, v Brně, Telči i jinde, tak představitelé obcí, škol i Ministerstva školství.

         Jedenáctý ročník soutěže Máme rádi přírodu uspořádali Hnutí Brontosaurus, Brontosauří dětské oddíly Mikulčice a Hodonínské Ekocentrum Dúbrava s ústředním tématem Kouzlo chvíle a místa. Do soutěže se sešlo téměř 1 350 prací ze všech koutů České republiky. Z vítězných a dalších hodnocených prací proběhly výstavy v prostorách městského úřadu Hodonín a v Brně na CVČ Lužánky. Všichni účastníci soutěže obdrželi malé poděkování s dárečkem a nabídkou aktivit organizací pracujících v environmentální výchově dětí a mládeže.



 [ Na začátek stránky | Úvodní stránka BRĎA | Hnutí BRONTOSARUS | Napište nám
yenya 2006